اصول کدنویسی که هر برنامه نویس باید بداند

اصول کدنویسی

برای برنامه نویس شدن اصول ها و تکنیک هایی وجود دارد که با رعایت کردن آن ها به یک برنامه نویس موفق خواهید رسید. کسی که برنامه نویسی را به عنوان هدف خود قرار می دهد باید از خودش بپرسد که چه راه هایی نیاز دارد تا بتواند در این زمینه موفق شود. یادگیری و اصول برنامه نویسی کار آسانی نیست و هرکس که به دنبال برنامه نویس شدن است می تواند با رعایت اصول کدنویسی  درک درستی از برنامه نویسی داشته باشد تا برای پیشرفت کردن در این راه زودتر به نتیجه برسد. در این مقاله به بررسی چند مورد از تکنیک های اصول کدنویسی می پردازیم. با سایت مدرسه کسب و کار دودکانی همراه باشید.

 

چندین مورد از اصول کدنویسی که شما را به یک برنامه نویس حرفه ای تبدل می کند!!!

اصول کدنویسی

یادگیری با کدهای سبک

برای شروع و یادگیری سریع کدنویسی ابتدا بهتر است که از کدهای سبک شروع کنید. چون شروع با کدهای پیچیده و هوشمند شما را از یادگیری باز می دارد. برای اینکه از ادامه یادگیری خود پشیمان نشوید بهتر است با کدهای سبک برنامه نویسی را یاد بگیرید، تا علاقه شما را برای یادگیری بیشتر کند. با این کار شما مشتاق می شوید تا از هر مسیری که شما را زودتر به یک برنامه نویس موفق تبدیل کند، طی کنید.

 

رعایت اصول کدنویسی با تمرینات و تکرار روزانه

وقتی در حال یادگیری هستید و کدنویسی را شروع می کنید یا یک پروژه را انجام داده اید و جواب گرفته اید. به همان یکبار اکتفا نکنید. سعی کنید آن را چند بار تکرار کنید. چون هر وقت که توانستید برنامه را اجرا کنید امیدوار نباشید که دوباره می توانید یک روزی آن را انجام داده و موفق شوید. نه اینطور نیست! نباید بین یادگیری و حل یک مسئله فاصله بیافتد، چون از ذهن فراموش می شود. وقتی که یک کد را نوشته و جواب گرفتید و دوباره آن را تکرار کرده و هی تکرار پشت تکرار، باعث می شود در ذهنتان ماندگار شود.

 

 تمرکز روی یک زبان

سعی کنید فقط روی یک زبان تمرکز کنید. بعضی جاها احتمالا بشنوید که فلان زبان از کدام زبان بهتر است. ابتدا از چندین متخصص برنامه نویسی در مورد زبان ها و روش های درآمد زایی آن پرس و جو کنید و مقدار توانایی خود را در یادگیری آن زبان سنجیده سپس آن را به عنوان هدف خود برای یادگیری تمرکز کنید. استرس یادگیری چند زبان را نداشته باشید. وقتی یک برنامه نویس هستید سعی کنید ابتدا یک زبان را به طور اصولی یادبگیرید و حرفه ای شوید. سپس برای شروع یک زبان دیگر در کنار تخصص خود آن را  اصولی یاد بگیرید. پس روی یک زبان تمرکز کنید و ذهنتان را برای آن پلتفرم همیشه آماده سازید تا بتوانید یک برنامه نویس موفق باشید.

 

توضیحات کدنویسی(مستند کردن کد)

هر کدی را که وارد می کنید سعی کنید درمورد آن کد برای خود توضیح دهید. برای مثال وقتی دارید برای محسبات و انجام کاری کد می نویسید در مورد نحوه ی انجام آن و مراحلی که باعث اجرای آن کد می شود، را توضیح دهید. چون این روش به شما کمک می کند تا اگر زمانی دوباره خواستید کدی مانند آن را بنویسید یا بعد از مدتی از کدنویسی فاصله گرفتید و دوباره به آن برگشتید با کمک این توضیحات کد ها دوباره در ذهنتان مرور شده و روش و راه حل های آن را یادتان می آید. با تکرار کردن در نوشتن و مستند کردن آن به شما در یافتن خطاها کمک می کند و به راحتی می توانید اصول و روش حل خطاها را یاد بگیرید.

 

ساخت پروژه های آزمایشی

یکی دیگر از موارد مهم در اصول کدنویسی ساخت پر.ژه های آزمایشی باشد. سعی کنید برای خودتان پروژه طراحی کنید و آن را پیاده سازی کنید. این کار به شما در خطایابی کمک می کند. درست است که این پروژه هایی که به عنوان تمرین کدنویسی می کنید هیچ درآمدی شاید برای شما نداشته باشد اما دانش شما را چند برابر می کند و یاد می گیرید که از چه کدهایی در چه جایی باید استفاده شود. همچنین می توانید پروژه هایی طراحی کنید که شاید بعدا برای شما درآمد زا باشد و آن ها را بفروشید. هرچند زمان زیادی برای این کار صرف می شود اما مهم این است که شما را چند قدم جلوتر می برد.

 

امکانات سخت افزاری و نرم افزاری

داشتن سخت افزار و نرم افزار مناسب برای کار شما مهم است. اینکه با چه سخت افزار و نرم افزاری کار می کنید، مسئله قابل توجه و مهمی است. چون همانطور که می دانیم کار کدنویسی طوری است که چندین ساعت طول می کشد و این لازمه ی داشتن یک سخت افزار با جواب گویی و قدرت آن است. همچنین مهم است که از چه نرم افزارهایی استفاده می کنید. چون هنگ کردن و درست کار نکردن سیستم شما را خسته می کند و روی روحیه کاری شما تاثیر گذار خواهد بود. بنابراین سعی کنید از یک سیستمی استفاده کنید که جوابگوی کارهای روزانه شما باشد.

 

کدنویسی با دست

همیشه در کنار کار خود قلم و کاغذ داشته باشید. در حین تمرین روی سیستم بهتر است آن کدها را روی کاغذ هم بنویسید چون مرور این کدها در ذهنتان باعث می شود که سریعتر کدنویسی کرده و متدهای کد نوشتن را یاد بگیرید. با نوشتن کدها طریقه ی نوشتن دستورات و نگارش آن ها نیز برای شما راحت تر خواهد بود.

 

کمک گرفتن از منابع داخل اینترنت

در خاطر داشته باشید که کمک گرفتن از اینترنت و آموزش های آنلاین کمک های بسیاری به شما می کند. یکی موارد مهم از اصول کدنویسی مراجعه به اینترنت می باشد. آموزش های آنلاینی که بصورت رایگان و غیر رایگان در اینترنت وجود دارند و پکیج های را که در زمینه های مختلف برنامه نویسی در اختیار جوینده ها قرار می دهند. مواردی هستند که به وسیله ی آن ها می توانید در یادگیری روزانه خود از آن ها کمک بگیرید.

 

تمیز نوشتن کد

سعی کنید کدها را تمیز بنویسید. منظور از این جمله یعنی چی؟!!!! همانطور که گفته شد از کدهای هوشمندانه استفاده نکنید. کسی که کدهای شما را نگاه می کند باید بداند که شما چه نوشته اید و آن ها را درک کند. کد ها را هوشمندانه نکنید تا حد امکان تا جایی که لازم باشد کدها را وارد کنید. از اضافه کردن کدهای اضافی جلوگیری کنید. کسی اهمیت نمی دهد که تا چه حد کدهای هوشمندانه نوشته اید بلکه به تمیزی کد اهمیت می دهد.

 

Xdebug

وقتی بعد از کد نوشتن بخواهید خطایابی کنید از ابزار Xdebug استفاده کنید. این ابزار مفید و کاربردی به شما کمک می کند تا سریعتر اشتباهات کدها را بیابید. با استفاده از این برنامه شما خیلی زود به خطای مورد نظر رجوع کرده و آن را رفع می کنید.

 

جمع بندی

در این مقاله به تمام موارد مربوط به اصول کدنویسی پرداختیم و آن ها را توضیح مختصر و قابل فهمی دادیم. کسانی که برنامه نویس هستند یا اینکه  تازه می‌خواهند شروع کنند بهتر است این اصول ها را رعایت کنند. در واقع این موارد تکنیک هایی هستند که تمام متخصصان برنامه نویس از آن ها عبور کرده و حالا در کار خود حرفه ای شده اند. سعی کنید پروژه طراحی کنید روی آن ها کار کنید و تمرین و تکرار داشته باشید تا به راهی که می خواهید برسید فقط کافی است تنبلی را کنار بگذارید. قدر زمانتان را بدانید. خرسندیم از این که با مدرسه کسب و کار دودکانی با ما همراه بودید. امیدواریم مطالبی که ارائه کردیم مفید واقع شده باشند. نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *