برای تبدیل شدن به یک توسعه دهنده وب full stack چه مهارت هایی نیاز دارید؟

مهارت های لازم full stack شدن

اکثر افرادی که به زبان برنامه نویسی علاقه دارند، حتما کلمه فول استک full Stack را شنیده اند و تقریبا با آن اشنایی دارند. کسی که یک توسعه دهنده فول استک می باشد هم در توسعه  بک اند و هم فرانت اند تخصص دارد. در واقع این دو را به هم ارتباط داده و آن ها را باهم ادغام می کند. بسیاری از برنامه هایی که باهم در ارتباط بوده و از مرورگر درخواست داده شده اند، از طریق پایگاه داده ها و سرورها پاسخ داده می شود. در واقع یک متخصص فول استک هم در سمت کاربر و هم در سمت سرور کدهای مورد نیاز را طراحی می کند. متخصص فول استک شدن نیاز به مهارت هایی است که شما را به یک توسعه دهنده full stack تبدیل می کند. در سایت مدرسه کسب و کار دودکانی با ما همراه باشید تا به مهارت های لازم full stack شدن بپردازیم.

 

مهارت های لازم full stack شدن

توسعه دهنده فول استک full stack کیست؟

متخصص full stack فردی است که یک توسعه دهنده نرم افزار است. مهندس فول استک کد را نه تنها برای برنامه های وب سمت کاربر یا برنامه های تلفن همراه می نویسد. بلکه در حال نوشتن کد API و کد سرور بوده که در سمت سرور آن قرار دارد. همچنین در حال اتصال و برقراری ارتباط با پایگاه داده هستند. توانایی هایی که یک فرد فول استک دارد نسبت به فردی که فقط در توسعه دهنده بک اند یا فقط فرانت اند است، بیشتر می باشد. چون در این دو زمینه هم مهارت کافی را دارد و می تواند حتی به عنوان یک متخصص حرفه ای توسعه دهنده نیز محسوب شود. زیرا می توانند عملکردهای فراوانی انجام دهند که بقیه افراد نمی توانند انجام دهند. باید بتواند ظاهر سایت را با زبان های CSS,HTML,JAVASCRIPT را طراحی کند.  همچنین بتواند کدهای سمت سرور را باز بانی مانند  PHP نوشته و به پایگاه داده متصل شود. اطلاعات را از دیتا بیس گرفته و اطلاعات جدید را وارد کند.

در حقیقت مهارت های طراحی و برنامه نویسی سمت کاربر و سمت سرور مکمل هم می باشند. یک متخصص فول استک باید دانش کافی درمورد علوم کامپیوتر، موارد فنی و تخصصی پیچیده در زمینه های مختلف که نیاز به تسلط دارد را داشته باشد. برنامه نویسان فول استک افرادی هستند که به تنهایی می توانند یک پروژه را مدیریت و اجرا کنند. برای راهنمایی بیشتر می توانید مقاله فول استک چیست را مطالعه نمایید.

 

مهارت های لازم full stack شدن

توسعه دهنده سمت کاربر front-end

برای فول استک شدن یکی از نیاز هایی که وجود دارد مهارت داشتن در زمینه فرانت اند می باشد. این که اگر به CSS,HTML,JAVASCRIPT مسلط باشید و این زبان ها را خوب یادبگیرید، می توانید چندین قدم به توسعه دهنده فول استک نزدیک شوید. یادگیری فرانت اند برای موفقیت در مسیرfull stack شدن مهم می باشد. به همین منظور مهارت های لازم خود را در این زمینه افزایش داده تا در آینده بتوانید پاسخگو باشید. بعد از آموزش این سه زبان به دنبال الگوهای کاری برنامه نویسی و فریم ورک های bootstrap,jQuery,React را یاد بگیرید.

 

سمت سرور Back-end

یکی از مهارت های لازم full stack شدن دانش بک اند می باشد. برای این منظور نیاز به یادگیری زبان هایی مثل php,ruby,java,payton,asp.net دارید. برخی از متخصصین می گویند که یادگیری یک یا دو زبان کافی است. اما بنابر دلایل فنی، اقتصادی نیاز به یادگیری برخی از زبان ها به دلیل عدم پشتیبانی از برخی تکنولوژی هایی که امروزه ممکن است این زبان هارا از صفحه رقابت دور کند. بنابراین بجای تمرکز بر روی یک زبان دانش خود را در زمینه های طراحی الگوریتم و اصول طراحی کامپایلر ها  را افزایش دهید.

 

پایگاه داده

در واقع می دانیم که پایگاه داده بخش مهمی از بیک پروژه می باشد. چون همه اطلاعات و داده های مورد نیاز در داخل این پایگاه داده ذخیره می شوند. یکسری پایگاه داده ها ارتباطی هستند که شامل Mysql,sql server,oracel می شود اما برخی غیر ارتباطی بوده ک شامل Redis,MongoDB  و دیگر منابع ذخیره وب می باشند.

مهارت دانش علوم کامپیوتر

دانستن علوم کامپیوتر شاید برای برخی افراد که دنبال فواچل استک شدن هستند بخش مهمی نیاشد. ولی برخی از موارد مانند الگوریتم ها و ساختار داده ها هستند که نیاز به یادگیری دارند و برای برنامه نویسی فول استک نیاز می باشد.  بنابراین یادگیری و داشتن دانش درمورد  ساختمان داده ها،الگوریتم ها برای یک مهندس فول استک بجا و مهم می باشد.

 

جمع بندی

مهارت کافی در دو زمینه بک اند و فراند اند  شما را به یک متخصص توسعه دهنده فول استک تبدیل می کند. در واقع یک توسعه دهنده full stack باید در زمینه های طراحی وب،طراحی رابط کاربری، برنامه نویسی وب، پایگاه داده، هاست، سرور و مدیریت پروژه ها را داشته باشد تا بتواند یک توسعه دهنده حرفه ای شود.  یک برنامه نویسی فول استک باید علاوه بر طراحی و برنامه نویسی یک خطایاب خوب باشد. صرفا دانستن چند زبان شما را به یک برنامه نویس کامل تبدیل نمی کند. بلکه باید خیلی وقت صرف کنید تا بتوان یک مدیر پروژه جوابگو باشید. با سایت مدرسه کسب و کار دودکانی همراه باشید تا اصول ها و روش های یادگیری برای برنامه نویس شدن را یاد بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *