تفاوت بین توسعه دهنده وب و طراح وب چیست؟

تفاوت بین توسعه دهنده وب و طراح وب

طراح وب و توسعه دهنده وب دو حرفه حیاتی برای کسب‌وکارهای اینترنتی هستند و این روزها افراد زیادی تمایل ورود به این عرصه‌ها را دارند. اما اکثراً تفاوت بین این دو و ویژگی‌های اصلی‌شان را نمی‌دانند. در اینجا به معرفی این دو حوزه و مقایسه تفاوت‌های آن دو می‌پردازیم. امروزه مرزهای بین کار طراحان وب و توسعه دهنده وب در حال محو شدن است. طراحان بیشتر و بیشتری کد نویسی یاد می‌گیرند و توسعه دهنده وب نیز توجه خاصی به اصول طراحی دارد. آیا یک Web Developerبا یک Web Designer یکسان است؟ تفاوت بین توسعه دهنده وب و طراح وب چیست؟ در سایت مدرسه کسب و کار دودکانی به بررسی تفاوت‌های بین این دو می‌پردازیم.

تفاوت بین توسعه دهنده وب و طراح وب

طراح وب (web designer) کیست؟

طراح وب (web designer) فردی است که با بهره گیری از ابزارهای استاندارد طراحی، ظاهر وب سایت را طراحی کرده یا ارتقا می بخشد. عموماً طراحان وب از نرم افزارهای گرافیکی مانند فتوشاپ و illustrator استفاده می کنند. این ظاهر گرافیکی در مراحل بعد با استفاده از HTML، جاوا اسکریپت، CSS و دیگر زبان های برنامه نویسی قابلیت نمایش در محیط وب پیدا می کند.

 

توسعه دهنده وب (web developer) کیست؟

فعالیت های توسعه دهنده وب بسیار شبیه طراح وب سایت است اما با این حال با آن کاملا متفاوت است. توسعه دهنده وب به مباحث کد نویسی تسلط زیادی دارد. بر خلاف طراح سایت (web designer)  بر روی back-end وب سایت کار کرده و اصول کارکرد وب سایت را برنامه نویسی میکند.

 

تفاوت بین توسعه دهنده وب و طراح وب

ممکن است طراح و توسعه دهنده وب سایت یک نفر باشد و کل فرایند طراحی و برنامه نویس یک وب سایت توسط یک نفر انجام شود. بزرگترین مزیتی که برای انجام طراحی وب سایت توسط web designer  و برنامه نویسی سایت توسط وجود دارد، طراحی حرفه ای یک وب سایت کامل و جامع است. چرا که هر یک از این افراد در موضوعات مربوط به تخصص خود می توانند در کنار هم و در نتیجه ی همکاری با یکدیگر کاستی های عملکرد هر یک را نمایان ساخته و پروژه از هر لحاظ به صورت حرفه ای تری پیاده سازی شود.

همچنین در نتیجه ی این همکاری چشم اندازی وسیع از اهداف و نحوه ی پیاده سازی یک پروژه روشن می شود. فرایند پیاده سازی پلتفرم به نحو مطلوب تری اتفاق خواهد افتاد. اگر یک طراح وب با دانش مربوط به توسعه وب هم آشنایی داشته باشد یا بالعکس، قادر خواهد بود مسیر پیشرفت شغلی خود را سریع تر کرده و در این حرفه به یک متخصص تمام عیار تبدیل گردد.

 

جمع بندی

در انتخاب اینکه یک طراح وب یا توسعه دهنده وب باشید. صرف‌نظر از هر انتخابی که داشته باشید، همیشه کاری که انجام می‌دهید برای توسعه وب حیاتی است. در روند توسعه اینترنت، هم طراحان و هم توسعه دهندگان وب همواره نقشی بنیادی ایفا می‌کنند. بحث بر سر مقایسه بین طراحی وب و توسعه وب، یا طراحی وب و طراحی گرافیک پایانی ندارد. هر کدام از این حرفه‌ها همانند کار افراد، وسیله‌ای برای توسعه اینترنت هستند. تازه‌ واردها بهتر است با تفاوت درآمد و ویژگی‌های شغلی آشنا شوند و بدانند برای تلاش در این حوزه چه چیزهایی باید بیاموزند. امیدواریم این مقاله توانسته باشد تفاوت بین یک طراح وب و توسعه دهنده وب را به شما نشان داده باشد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *