شی گرایی چیست و برنامه نویسی شی گرایی یعنی چی ؟

شی گرایی چیست

همه کسانی که به برنامه نویسی علاقه داشته یا در حوزه برنامه نویسی کار می کنند، به احتمال زیاد کلمه شی گرایی را شنیده باشند. این عبارت در برنامه نویسی استفاده می شود. در واقع به نسبت دادن برخی مشخصات به یک شیء را شی گرایی می گویند که بر اساس الگو برداری از رفتارهای روزمره ما مطرح شده است. در ادامه در سایت مدرسه کسب و کار دودکانی با ما همراه باشید تا با مفهوم شی گرایی چیست بیشتر آشنا شوید.

شی گرایی چیست ؟

در واقع شی گرایی یعنی نسبت دادن برخی از رفتار ها و مشخصات به یک شی مورد نظر می باشد. برای مثال وقتی از یک گوشی صحبت می کنیم، همه مشخصات از قبیل مدل گوشی، کیفیت دوربین، مقدار حافظه، نوع سیستم عامل و خیلی چیزهای دیگر به ذهنمان می رسد. بنابراین وقتی در مورد یک شی حرف می زنیم به یکسری ویژگی ها و رفتارها می رسیم که آن را به شی مورد نظر نسبت می دهیم.

برنامه نویسی شی گرایی یعنی چی ؟

برنامه نویسی شی گرا  (Object Oriented Programming) در حقیقت از منطق و رفتارهای امروزی ما الگو می گیرد. برنامه نویسی شی گرا یک روش برنامه نویسی است که ساختار آن شی ها می باشند. در واقع داده هایی که قرار است اجرا شوند در بلوک و قالبی به نام شی قرار می گیرد که این توابع و داده ها در کنار یکدیگر واحدی را تشکیل می دهند. داده ها در این شی پوشش و کپسوله می شوند تا توابعی خارج از شی در این توابع و داده ها تغییری ایجاد نکنند.

شی گرایی چیست

اهمیت استفاده از برنامه نویسی شی گرایی

 همانطور که می دانیم هنگامی که کد نویسی می کنیم کل دستورات و توابع را پشت سرهم وارد می کنیم. اگر در حین برنامه نویسی تغییراتی نیاز باشد تا انجام دهیم باید تمام ساختار کد ها را بررسی کرده و تغییرات مورد نظر را انجام دهیم. به عنوان مثال برای مدیریت گوشی ها برای هر مدل گوشی چند خط کد نویسی کرده ایم و در حین انجام کار نیاز می بینیم که یک ویژگی را اضافه یا حذف کنیم به همین منظور مجبور می شویم کل دستورات را بررسی کرده و ویژگی مورد نظر را تغییر دهیم. بنابراین وقتی برنامه ای که می نویسیم براساس مفهو شی گرایی طراحی کرده باشیم دیگر نیاز نیست کل کد ها را بالا پایین کنیم، بلکه کافیست ویژگی را که می خواهیم اعمال کنیم را به کلاس اصلی اضافه کرده تا بقیه اشیا این ویژگی را به ارث برده و ایجاد کنند. و یکی از ویژگی های مهمی که مسئله شی گرایی دارد این است که دسترسی به داده ها و دستورات درون کلاس از بیرون امکان ندارد و این خود یک مورد امنیتی برای کد های شما می باشد.

 

مزایای برنامه نویسی شی گرایی

  • کپسوله کردن توابع و داده ها
  • قابلیت استفاده مجددکد
  • قابلیت سازماندهی کدها
  • امنیت کدها با استفاده از کپسوله سازی
  • تقسیم دستورات طولانی به دستورات کوتاه ترمستقل
  • عدم نیاز به نوشتن کدهای تکراری

ساختار برنامه نویسی شی گرایی چگونه است؟

ساختار یا اجزای سازنده برنامه نویسی شی گرا شامل موارد زیر است:

کلاس (Class):

کلاس ها انواع داده های تعریف شده توسط کاربر هستند که به عنوان نقشه ای برای شی، ویژگی ها و متدهای مختلف عمل می کنند. به طور کلی می توان تعدادی شی را از روی یک کلاس نمونه سازی کرد.

شی (Object) :

شی نمونه ای از یک کلاس می باشد که با داده های مشخصی ایجاد می شود. در واقع شی می تواند با اشیاء دنیای واقعی مطابقت داشته باشند. هر موجودیت دارای اطلاعات و رفتار را شی می گویند.

روش (Method) :

متدها توابعی هستند که درون یک کلاس تعریف می شوند و رفتارهای یک شی را توصیف می کنند. در واقع به رفتارهای یکی شی متد می گویند.

صفت (property):

صفت ها نشان دهنده وضعیت یک شی هستند. هر شی دارای خصوصیاتی است که به آن ها صفت می گوییم.

 

ویژگی های برنامه نویسی شی گرایی

انتزاع:

مانند یک نقشه کلی می باشد که ما فقط به کلیات آن نگاه می کنیم و به جزئیات کاری نداریم. درواقع یعنی نادیده گرفتن جزئیاتی که به آن ها نیازی ندریم. مانند نقشه یک کشور

وراثت:

در مفهوم وراثت یک ویژگی در یک کلاس در بقیه کلاس ها استفاده مجدد می کند. در واقع برای جلوگیری از تکرار ویژگی های مشترک بین کلاس ها می باشد. یک صفت از ویِژگی های مشترک در بقیه کلاس ها ارث می برد.

استفاده مجدد:

یعنی قابلیت استفاده دوباره از یک شی می باشد. ﻗﺎﺑﻠﯿﺖ اﺳﺘﻔﺎده ﻣﺠﺪد ﺧﺎﺻﯿﺘﯽ اﺳﺖ ﮐﻪ ﻫﺮ روز از آن اﺳﺘﻔﺎده ﻣﯽ ﮐﻨﯿﻢ و در برنامه نویسی قابلیت فوق العاده ای را به وجود آورده است.

محصور سازی:

یعنی یکسری جزئیات از دید مخفی باشد. درواقع یعنی صفات و اطلاعات یک شی از دید سایر اشیا پنهان باشد.

 

شی گرایی چیست

جمع بندی

همانطور که گفته شد مفهوم شی گرایی به دنیای رفتاری ما انسان ها شبیه می باشد.بنابراین بهتر است در هنگام برنامه نویسی از اصول و روش شی گرایی استفاده کنید. شاید برای برنامه های کوچکتر قابل توجه نباشد ولی برای برنامه های بزرگ و پیچیده بسیار کار آمد می باشد. از اینکه با سایت مدرسه کسب و کار دودکانی با ما همراه بودید، متشکریم. تا حدودی با مفهوم  شی گرایی چیست و چه اهمیتی دارد آشنا شدید. برای دریافت راهنمایی های بیشتر می توانید با مشاوره رایگان ما در تماس باشید.

 

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *