بررسی زبان های برنامه نویسی مختلف و کاربرد هرکدام از آنها

کاربرد زبان های برنامه نویسی

کسانی که به برنامه نویسی علاقه دارند انتظار دارند تقریبا با تمام زبان های برنامه نویسی که در حال توسعه هستند آشنایی پیدا کنند و آن را یاد بگیرند ولی در انتخاب این که کدام زبان را به عنوان اولویت قرار دهند و از آن برای کسب درآمد استفاده کنند، دچار مشکل می شوند. یادگیری کامل همه زبان ها برای برنامه نویسان مهم نیست اما دانش اولیه در مورد کاربرد زبان های برنامه نویسی مفید می باشد.

درک مفاهیم کلی از برنامه نویسی می تواند به برنامه نویسانی که دنبال درآمدزایی می باشد، در استخدام مناسب برای نیازهای شغلی، برقراری ارتباط بهتر با مهندسان هم تیم خود کمک می کند. در سایت مدرسه کسب و کار دودکانی به انواع زبان های برنامه نویسی و کاربرد زبان های برنامه نویسی می پردازیم.

انواع زبان های برنامه نویسی

  • C
  • C#
  • C++
  • CSS
  • HTML
  • Java
  • JavaScript
  • PHP
  • Python

زبان برنامه نویسیC

زبان های برنامه نویسیC، برای اولین بار در سال 1972 منتشر شد. در دهه های گذشته تا الان، این زبان به یکی از پرکاربردترین زبان های برنامه نویسی تبدیل شده است. . مزیتی که یادگیری زبان C دارد این است هنگامی که این زبان را کامل یادگرفتید و به آن مسلط شدید یادگیری زبان های دیگر برای شما آسانتر خواهد بود. زبان برنامه نویسی C در بر برخی از زبان های برنامه نویسی دیگر نیز استفاده شده است.

برای مثال قطعه کدهایی از زبان C را در C# و C ++ ، جاوا ،جاوا اسکریپت، PHP و پایتون مشاهده خواهید کرد. برنامه نویسان در گذشته حتی قبل از به وجود آمدن اینترنت از C استفاده می کردند. یکی از عیب های زبان C این است که یاد گیری آن برای کسانی که اصلا با زبان برنامه نویسی آشناییی ندارند بسیار دشوار است.

کاربرد زبان برنامه نویسی C

برای ایجاد برنامه های مختلف برای رایانه ها، به عنوان مثال سیستم عامل ها، استفاده می شود. از زبان برنامه نویسی برای نوشتن برنامه ها و درایور های تعبیه شده استفاده می شود. برنامه فوتوشاپ که از قدیم برای ویرایش و گرافیک عکس استفاده می شود به وسیله زبان C طراحی شده است. پلتفرم های جدید برنامه نویسی مانند C++, Matlab، گوگل، نرم افزارهای Mozilla Firefox و Thunderbird، بازی و انیمیشن با زبان C نوشته شده اند.

زبان برنامه نویسی C#

کاربرد زبان های برنامه نویسی

 

در ابتدا توسط مایکروسافت برای اجرا بر روی NET. توسعه داده شد و بعداً استانداردهای ECMA و ISO را نیز در بر گرفت. C# (C-sharp ) بر اساس C و C ++ ایجاد شده است. برای شروع زبان سی شارپ یک زبان ساده است. C# یک زبان سطح بالا است.

کاربرد زبان برنامه نویسی C#

C# زبان اصلی برنامه نویسی برای توسعه نرم افزار و برنامه های مایکروسافت است.برای کسانی که به ساخت برنامه های کاربردی برای پلتفرم مایکروسافت علاقه دارند، C# بهترین انتخاب می باشد. یکی دیگر از کاربرد های C# توسعه بازی است. در صنعت بازی C# یک انتخاب عالی است. به عنوان مثال، این زبان برای ساخت بازی مانند Unity توصیه می شود. با زبان C# برای طراحی و نوشتن سایت و برنامه های سمت سرور گرفته تا برنامه برای اندروید و ios و هزاران کار دیگر می توان استفاده کرد.

زبان برنامه نویسی ++ C

کاربرد زبان های برنامه نویسی

C ++ مبتنی براساس C می باشد. C ++ یک زبان قدرتمند و با کارایی بالا است و جزء زبان های سطح پایین به حساب می آید. یادگیری زبان سطح پایین مستلزم صرف زمان بیشتری برای درک نحوه عملکرد خود زبان است. درواقع شما زمان زیادی برای یادگیری اصول نحوه کار برنامه نویسی با C ++ خواهید داشت.

کاربرد زبان برنامه نویسی++ C

بسیاری از برنامه های پرحجم از C ++ استفاده می کنند، مانند برخی از بازی های سه بعدی که امروزه در دسترس هستند.ازC ++ برای کدگذاری نرم افزارهای رایانه ای، برنامه های تلفن همراه، بازی ها یا برنامه های وب استفاده می کنند..برای انجام پروژه های بزرگ و پرحجم C ++ مناسب می باشد. پس از یادگیری و تسلط بر C ++، یادگیری سایر زبان های برنامه نویسی بسیار ساده تر خواهد بود.

زبان برنامه نویسی CSS

کاربرد زبان های برنامه نویسی

CSS یا Cascading Style Sheets زبانی است که طراحان وب و برنامه نویسان وب برای ایجاد ظاهر و طراحی وب سایت از آن استفاده می کنند.

کاربرد زبان برنامه نویسی CSS

CSS یا Cascading Style Sheets زبانی است که طراحان وب و برنامه نویسان وب برای ایجاد ظاهر و طراحی وب سایت از آن استفاده می کنند. با استفاده از HTML ساختار و محتویات یک وب سایت مانند پاراگراف ها، سرفصل ها و تصاویر ایجاد می شود و CSS این عناصر را می گیرد و آنها را اجرا و نشان می دهد. یادگیری CSS آسان و سریع است.

همچنین یکی از آسان ترین زبان ها برای مبتدیان است، زیرا یک زبان کم حجم وقابل حجم محسوب می شود و برنامه نویس خروجی کد بعد از اجرا فوراً مشاهده می کنید. برای کسانی که به طراحی وب علاقه دارند توصیه می شود.

زبان برنامه نویسی HTML

HyperText Markup Language یا HTML برای ایجاد محتوای ساختار یافته برای همه وب سایت های موجود استفاده می شود. یادگیری HTML بسیار آسان است و پایه و اساس هر وب سایت و برنامه وب می باشد.

کاربرد زبان برنامه نویسی HTML

HTML نشانه و ساختار یک صفحه وب را ایجاد می کند. از HTML برای درج متن، تصاویر یا سایر رسانه ها در یک صفحه وب استفاده می شود. هر چیزی که در یک وب سایت مشاهده می کنید ویژگی های اساسی خود را از کد HTML نوشته شده توسط برنامه نویس وب دریافت می کند. ساختاربندی اصلی صفحات وب با HTML انجام میشود.

زبان برنامه نویسی Java

کاربرد زبان های برنامه نویسی

جاوا یکی از محبوب ترین و پرکاربردترین زبان های برنامه نویسی در جهان است. پایه و اساس جاوا در واقع از C ++ نشأت می گیرد، اما یادگیری و استفاده از جاوا مخصوصاً برای مبتدیان. آسان تر است. یکی از ایده و اهداف اساسی برنامه نویسان از تولید جاوا این بود بتواند روی دو دستگاه مشابه یکدیگر عمل کنند. جاوا بر روی همه سیستم عامل ها قابل اجرا است. این تنوع جاوا را به یکی از پرمصرف ترین و پردرآمدترین زبانهای برنامه نویسی تبدیل کرده است.

کاربرد زبان برنامه نویسی Java

از جاوا برای انواع پروژه های مختلف، از جمله برنامه های تلفن هوشمند Android استفاده می شود. جاوا مفیدترین زبان برنامه نویسی برای توسعه موبایل اندروید است.

زبان برنامه نویسی Java script

کاربرد زبان های برنامه نویسی

جاوا اسکریپت زبان برنامه نویسی تحت وب برای طراحی اپلیکیشن‌های وب می باشد. تقریباً هر صفحه ای که روزانه از آن استفاده می کنید از جاوا اسکریپت استفاده می کند. این یکی از محبوب ترین زبان های توسعه وب و در میان قدرتمندترین زبان های برنامه نویسی است.

کاربرد زبان برنامه نویسی Java script

یکی از زبان های برنامه نویسی تحت وب می باشد که در اکثر وب سایت ها کاربرد دارد. قبلا سایت ها بصورت ایستا بودند و دارای محیطی بی روح بود ولی امروزه بصورت دینامیک بوده و با محیطی کاربر پسند و زیبا طراحی می شود. این زبان برنامه وب سایت ها را تعاملی تر، جالب تر و کاربر پسند می کند.

زبان برنامه نویسی PHP

کاربرد زبان های برنامه نویسی

PHP یک زبان برنامه نویسی است که در سمت سرور برای ایجاد صفحات وب نوشته شده در HTML را اجرا می کند. PHP از آن زمان به یکی از محبوب ترین زبان های برنامه نویسی در وب تبدیل شده است.

کاربرد زبان برنامه نویسی PHP

PHP به عنوان یک زبان سمت سرور می تواند کارهایی مانند ایجاد صفحات ورود، گالری عکس، انجمن های گفتگو و موارد دیگر را انجام دهد. وب سایت هایی مانند وردپرس، فیس بوک از PHP استفاده می کند. علاوه بر این، PHP مفیدترین زبان برنامه نویسی برای توسعه وردپرس است. وردپرس و سایر سیستم های مدیریت محتوا اغلب از PHP استفاده می کنند.

زبان برنامه نویسی Python

کاربرد زبان های برنامه نویسی

پایتون یکی از مبتدی ترین زبان های برنامه نویسی برای یادگیری اصول برنامه نویسی است. با پایتون پروژه های متفاوتی را از داده کاوی تا توسعه بازی می توان ایجاد کرد.

کاربرد زبان برنامه نویسی Python

پایتون همچنین یک زبان برنامه نویسی همه کاره است که از آن برای پروژه های مختلف برنامه نویسی، مانند داده کاوی و تجسم، فراگیری ماشین، برنامه های کاربردی وب، توسعه بازی استفاده می کنند.

جمع بندی

زبانهای برنامه نویسی و کاربردهای آنها کمک کند تا یکی از آن را برای شروع یادگیری انتخاب کنید. باید بدانید چرا می خواهید برنامه نویسی را یاد بگیرید. نکته اصلی این است که کدام زبان برنامه نویسی را شروع کنید و بدانید به توسعه وب یا تجزیه و تحلیل داده ها علاقه دارید یا فقط برای کسب درآمد آن را یاد می گیرید.

در سایت مدرسه کسب و کار دودکانی به بررسی چندین نوع زبان برنامه نویسی و کاربرد زبان های برنامه نویسی که امروزه بیشتر مورد استفاده قرار می گیرند اشاره کردیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *