گیت هاب چیست و نحوه استفاده از آن چگونه است ؟

گیت هاب چیست

همانطور که می دانیم دنیای برنامه نویسی رو به پیشرفت است و کسانی که به برنامه نویسی علاقه دارند و سعی در یادگیری تمام فن و فنون آن هستند. دوست دارند با افرادی دیگر کار کنند. با هر کجای دنیا ارتباط برقرار کنند.با برنامه نویسان دیگر رقابت کنند. بنابراین به طور مداوم در حال کشف راه های جدیدی برای مقابله با مشکلات هستند. گیت هاب یک پلتفرمی است که در جامعه توسعه دهنده گان شهرت پیدا کرده است. Github تیم های برنامه نویسان را قادر می سازند تا روی یک پروژه کار کنند و نسخه های جدیدیاز نرم افزار را ایجاد کنند. بدون آنکه نسخه های فعلی را مدخل کنند. در ادامه به بررسی اینکه گیت هاب چیست و چه استفاده ای دارد می پردازیم. با سایت مدرسه کسب و کار دود کانی در تماس باشید.

گیت هاب چیست

گیت GIT چیست؟

گیت یک نرم افزاری قوی است که برای مدیریت و کنترل پروژه هایی بزرگ مانند لینوکس طراحی شده است. اما چون ما با حجم کوچکی از کدها سروکار داریم به همین دلیل نرم افزار گیت را بطور ساده ای می شناسیم و قابلیت های توانمند آن را نمی بینیم. برای راهنمایی بیشتر مقاله گیت چیست را مطالعه کنید.

 

گیت هاب (github) چیست ؟

یک سرویس میزبان وب برای پروژه هایی می باشد که از سیستم سورس کنترل git استفاده می کند. توسط شرکت امریکایی ایجاد شده است. وقتی می گوییم ( گیت هاب چیست )؟ در واقع بستری برای استفاده کنترل سورس پروژه ها می باشد. گیت هاب github افرادی را که روی یک پروژه کار می کنند را در یک پلت فرم مشترک باهم ارتباط می دهد تا در آن پلت فرم ایده ها و نظرات خود را به اشتراک بگذارند و نرم افزاری را باهم طراحی کنند و کمک می کند تا نسخه های جدیدی از نرم افزار را با هم تولید کنند. گیت هاب این امکان را فراهم می کند تا بتوان باهم در هر کجای دنیا برنامه هایشان را به اشتراک گذاشته و همکاری کنند. یک هاست بزرگ برای میزبانی پروژه های برنامه نویسان محسوب می شود.

 

کاربرد های github

دلایل زیادی وجود دارند که گیت هاب را محبوب ساخته است.یکی از آن ها این است که امکان کنترل آسان را به برنامه نویس می دهد. با این عمل برنامه نویس می تواند با هرکسی در هرجایی از دنیا که باشد روی کد کار کند. گیت هاب با قابلیت های متعددی که دارد برای مدیریت پروژه ها، مدیریت افراد برنامه نویس در تیم، تقسیم کارها و اشتراک گذاری نتایج بسیار ابزار مناسبی است. این ابزار به عنوان یک شبکه اجتماعی محسوب می شود که می توان در ان کاربران را فالو کرد یا نظرات را به اشتراک گذاشت. ابزار گیت هاب با داشتن ۲۰میلیون کاربر و ۵۷میلیون مخزن در سال ۲۰۱۷ به بزرگترین میزبان کد منبع در جهان تبدیل شده است.

 

اصطلاحات رایج در گیت هاب 

  • Repositary: به معنای مخزن است. در حقیقت پروژه های توسعه دهنده گان را در خود ذخیره می کند. در این مخزن هر فایلی را که بخواهید می توانید اضافه کنید.
  • Fork: به معنای شاخه می باشد. با این قابلیت قادر خواهید بود که روی پروژه های متن باز کار کنید. می توانید روی پروژه هایی که از قبل در آن قرار دارند کار کنید.
  • Pull Request: درخواست ادغام می باشد. یعنی اینکه وقتی روی یک پروژه تغییراتی را اعمال می کنید، با کمک این گزینه می توانید به کسی که این پروژه را ایجاد کرده است درخواست دهید تا تغییراتی را که شما انجام داده اید را روی پروژه اعمال کند.
  • Commit: به تمام تغییراتی که در گیت هاب انجام میگیرد ،کامیت گفته می شود.

 

جمع بندی

همانطور که گفته شد خاص بودن سایت گیت هاب به علت ارائه فضایی است که در آن برنامه‌نویسان می‌توانند به انتقال تجربه پرداخته و در پروژه‌های یکدیگر مشارکت کنند.این مشارکت‌ها در صفحه‌ی آن‌ها نیز ثبت شده و به نوعی رزومه آنلاین برنامه‌نویسی آنان خواهد بود. اگرچه در سال‌های اخیر رقبای جدی و قدرتمندی برای گیت هاب پیدا شده‌اند، این سایت همچنان در صدر توجهات قرار داشته و افراد زیادی جهت کار یا یادگیری از آن استفاده می‌کنند. امیدواریم تا به اینجا مفهوم گیت هاب چیست را به خوبی به شما منتقل کرده باشیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *