گیت چیست و نحوه استفاده از آن چگونه است ؟

گیت چیست

افرادی که کار برنامه نویسی را انجام می دهند مطمعنا با واژه گیت آشنایی دارند. تقریبا تمام برنامه نویسان از سیستم گیت استفاده می کنند. این سیستم در سال ۲۰۰۵توسط توروالدز ارائه شد و به یکی از سیستم ها معروف متن باز در جهان تبدیل شد. با سایت مدرسه کسب و کار دودکانی همراه باشید تا به بررسی موضوع گیت چیست و چه استفاده هایی دارد، بپردازیم .

 

گیت چیست

 

گیت چیست ؟

گیت GIT سیستمی است که به وسیله آن پیگیری تغییرات اعمال شده بر روی فایل ها را به آسانی می توان انجام داد. در واقع اگر فایلی را ویرایش می کنید گیت مشخص می کند که چه چیزی در این فایل ها تغییر کرده و چه افرادی ان را تغییر داده اند. گیت وظایف چند نفر را که بر روی پروژه کار می کنند را باهم هماهنگ می کند.از گیت می توانید برای نوشتن مقاله استفاده کنید. در حقیقت می توان گفت گیت یک سیستم کنترل ورژن است. تقریبا همه برنامه نویسان با گیت آشنایی دارند و از آن استفاده می کنند. مهارت دانستن و بلد بودن گیت به رزومه کاری امتیاز می دهد. پس معنای واقعی گیت این است که یک نرم افزار کنترل متن باز می باشد که برای مدیریت و بازنگری منبع کد بوده که این موضوع برای دنبال کردن تغییر فایل ها توسط افراد مختلف می باشد. تعدادی از پروژه ها برای کنترل و امنیت سیستم خود از گیت استفاده می کنند. بنابراین گیت باعث ارتجا بخشیدن تمام سیستم های امنیتی می شود.

 

کاربرد های گیت

گیت برای مدیریت کد منبع طراحی شده است. در واقع بهترین گزینه برای پیگیری و مدیریت پروژه های مختلف می باشد. گیت یک نرم افزاری توانمند و قوی است که برای مدیریت نسخه های پرونده های توسعه دهنده گان می باشد. گیت شامل بخش های مختلفی مانند سیستم کنترل و سیستم کنترل ورژن و سیستم کنترل ورژن توزیع شده ی باشد که در زیر به آن ها اشاره شده است.

۱. سیستم کنترل

گیت به عنوان یک ردیاب محتوا عمل می کند. بنابراین برای ذخیره محتوا از گیت استفاده می شود و همچنین به دلیل ذخیره کد و اطلاعات از گیت استفاده می شود.

۲. سیستم کنترل ورژن

هرکدی که در گیت ذخیره می شود و با هر کدی که اضافه می شود، تغییر می کند. بنابراین به طور متوالی می توان به گیت کد اضافه کرد. همچنین در نگه داری تاریخچه ای از تغییرات اتفاق افتاده به شما کمک می کند.

۳.سیستم کنترل ورژن توزیع شده

کد گیت تنها در یک سرور مرکزی ذخیره نمی شود، بلکه به صورت کامل در سیستم مشخص برنامه نویسی کپی می شود. بنابراین می توان آن را در رایانه هر توسعه دهنده مشاهده کنید. در حقیقت گیت دارای یک مخزن ریموتی است به این معنی که کد تنها روی یک سرور ذخیره نمی شود و نسخه ی کپی ان روی تمامی کامپیوتر ها ذخیره می شود‌.

رابط گیت چیست ؟

همانطور که گفته شد گیت منبع باز است و برنامه نویسان از روش های مختلفی آن را طراحی کرده اند. این برنامه کاملا رایگان بوده و در بسته های لینوکسی و سیستم عامل هایی مانند یونیکس ارائه می شود.

رابط های شناخته شده گیت منبع باز

 • Github
 • Bitbucket
 • Savannal
 • Gitlab
 • Sourceforge

مزایای گیت

 • امکان اضافه کردن برچسب‌ها به هر نسخه نرم‌افرار
 • ارائه تاریخچه و امکان مطالعه و بررسی سوابق تاریخی مخزن
 • امکان جایگزین کردن تغییرات و بازیابی کدهای قبلی در صورت بروز مشکل در مخزن
 • امکان ایجاد تغییرات و ارائه شرح تغییرات در یک فهرست
 • به‌روزرسانی در مخزن محلی و ادغام از راه دور آن با یک شاخه دیگر
 • مناسب برای پروژه‌هایی که بیش از یک نفر روی آن کار می‌کند و ایجاد تعامل میان اعضا در پروژه‌های گروهی

جمع بندی

همانطور که گفته شد گیت برای توسعه لینوکس طراحی شد و بعدا توسط بسیاری از بزرگترین پروژه‌‌های دنیا مورد استفاده قرار گرفت. بنابراین اکثر برنامه نویسان امروزه با گیت و کاربرد آن آشنایی دارند. وظیفه اصلی گیت این است که به به پروژه های برنامه نویسان نظم می دهد و یک ابزار کنترل فوق‌العاده قدرتمند است تا اگر تعداد افراد زیادی هم همزمان روی یک پروژه کار کنند کار هایشان باهم مدخل نمی شود. گیت اجازه میدهد هر زمان خواستید به هر کدام از تغییراتی که هرزمان داده اید برگردی. به این صورت که هر تغییری را که کامیت‌ کرده و ثبت می کنید،  می‌تونید خیلی راحت از تغییری که یک سال پیش در تاریخ مشخصی داده اید کارتان را ادامه دهید. اگر به دنبال برنامه نویسی و دنیای علم و تکنولوژی هستید مطالب مفید سایت مدرسه کسب و کار دودکانی را از دست ندهید. همچنین می توانید با مشاوره آنلاین و رایگان ما در تماس باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *