بررسی تفاوت هاست ویندوز و لینوکس

هاست لینوکس و ویندوز

در زمان راه اندازی یک وبسایت، نیاز هست که یک هاست برای خریداری شود تا تمامی اطلاعات سایتمان روی آن بارگذاری شود. اگر برای خرید هاست به شرکت های فروشنده مراجعه کرده باشید با دو گزینه روبه رو شده اید؛هاست ویندوز و هاست لینوکس. حال تفاوت هاست ویندوز و لینوکس چیست؟با مدرسه کسب و کار دودکانی همراه باشید تا این تفاوت ها را بررسی کنیم.

هاست ویندوز

وقتی صحبت از هاست ویندوز و لینوکس میشود منظور سیستم عاملی است که روی هاست نصب شده است. این سیستم عامل نقشی تعیین کننده در زبان برنامه هاست، پایگاه داده مورد استفاده و ابزارهای دیگر هاست دارد.این هاست ها سیستم عامل ویندوز رویشان نصب است. هاست ویندوز برای وبسایت هایی کاربردی است که بک اند آنها با زبان های asp و یا asp.net نوشته شده باشد.

هاست لینوکس

روی هاست های لینوکس، سیستم عامل لینوکس نصب شده است. وبسایت هایی که بک اند آنها با زبان php نوشته شده باشند از هاست لینوکسی استفاده میکنند. اما این نکته باید مورد توجه واقع شود که این نوع وبسایت ها روی هاست ویندوز هم اجرا شوند اما سرعت سایت پایین خواهد آمد.

تفاوت هاست ویندوز و لینوکس

تفاوت در وب سرورها

وب سرور هاست لینوکس آپاچی هست که از زبان هایی مثل php، perl، python پشتیبانی میکند. وب سرور هاست ویندوز iis است که از زبان های asp و .net پشتیبانی میکند.مهم ترین تفاوت این دو نوع هاست در وب سرور آنهاست که با انتخاب هر یک زبان برنامه نویسی که استفاده خواهد شد تعیین میشود.

تفاوت در پایگاه داده

دیتابیس هاست ویندوز MSSQL است.درحالی که هاست لینوکس از دیتابیس MySQL استفاده میکند.این دو دیتابیس نسبت به هم برتری نداردند فقط تفاوت آنها در اپن سورس بودن mysql است که به رایگان در اختیار همه است اما برای استفاده از MSSQL باید لایسنس خریداری شود.

تفاوت در رابط گرافیکی

پنل کنترلی یا رابط گرافیکی در هاست لینوکس دایرکت ادمین و سی پنل هستند که ارتباط بین کاربر و سرور را برقرار میکنن و کار کردن برای کاربر راحتتر میکنند. رابط گرافیکی در هاست ویندوز پلسک یا وب سایت پنل هست. البته به دلیل اینکه اکثر وبسایت ها از هاست لینوکسی استفاده میکنند و آموزش های رایگان زیادی در اینترنت برای کار کردن با سی پنل وجود دارد و این رابط کاربری برای یک فرد مبتدی مناسب تر است.

سیستم های مدیریت محتوا

سیستم های مدیریت محتوا ساخته شده اند تا کار طراحی وبسایت را سریع تر و راحتتر کنند؛ از جمله سیستم های مدیریت محتوا وردپرس، جوملا، دروپال است که این سیستم ها رو هاست لینوکس راه اندازی میشوند.

امنیت

برای مقایسه امنیت در این دو هاست باید بگوییم که از لحاظ امنیت هر دو در سطح برابری قرار دارند و تفاوت چندانی باهم ندارند.این شرکت های ارائه دهنده خدمات هاستینگ هستند که باید همه موارد را برای افزایش امنیت فراهم کنند.

هزینه

هزینه خرید هاست لینوکس کمتر از هاست ویندوز میباشد. این بیشتر بودن هزینه به دلیل ابزار ها و لایسنس های یک هاست ویندوز است.لینوکس سیستم عاملی اپن سورس و رایگان است. از طرفی ابزارهایی که روی لینوکس استفاده میشوند هم رایگان هستند بنابراین هزینه های هاست لینوکس کمتر است.

جمع بندی

انتخاب هاست مناسب، به نیاز شما بستگی دارد.  هر کدام از این هاست ها مزایا و معایب خاص خود را دارند اما از لحاظ امنیت و سرعت تقریبا تفاوتی باهم ندارند. باتوجه به نیاز خود و همینطور زبان برنامه نویسی که با آن بک اند سایت را طراحی کرده اید، هاست ویندوز یا لیکونس را خریداری کنید.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *