زبان های برنامه نویسی مناسب بازی سازی کدامند ؟

صنعت بازی های کامپیوتری دیگر مختص کودکان یا نوجوانان نیست؛ بلکه این صنعت سرگرمی امروزه مخاطب های زیادی از بین بزرگسالان نیز دارد. درآمد شرکت های بازی سازی در مجموع به 128 بیلیون دلار میرسد که مبلغ بسیار بالایی است و یکی از پر درآمدترین صنایع محسوب میشود . از این رو برنامه نویسان به بازی سازی روی آورده اند و زبان های برنامه نویسی بازی سازی طرفدار های زیادی پیدا کرده اند. با مدرسه کسب و کار دودکانی همراه باشید تا این زبان ها را معرفی کنیم.

چگونه بازی سازی میکنند؟

برای بازی سازی از موتورهای بازی ساز مثل unreal،cryengine ، unity و… استفاده میشود و در کنار ابزارهای این موتور های بازی ساز، برخی قسمت ها کد نویسی میشوند. برای این کد نویسی ها زبان های خاصی لازم است که برای شما معرفی میکنیم.

C++

زبان برنامه نویسی c++ یک زبان پرکاربرد در ساخت برنامه های ویندوز است. این زبان با ویژگی های مثبتی که دارد سالها در برنامه های مختلف مورد استفاده قرار گرفته است. در بازی سازی هم، از C++ استفاده میشود. C++ کتابخانه های زیادی در اختیار برنامه نویس قرار میدهد و امکان برنامه نویسی شی گرا، استفاده از کلاس ها و متد ها را فراهم می آورد. امکان مدیریت حافظه با این زبان فراهم میشود.

برخی از بازی های ساخته شده با زبان c++:

  • Gears 5
  • Dark Souls
  • Kingdom Come: Deliverance

C#

اگر در ابتدای راه برنامه نویسی بازی سازی هستید این زبان برای یادگیری بهتر از C++ است. آموختن آن ساده تر است. با این زبان برای هر پلتفرمی از جمله ویندوز، کنسول، اندروید و ios میتوان بازی ساخت.موتور بازی سازی unity از این زبان برنامه نویسی پشتیباتی میکند.

برخی بازی های ساخته شده با زبان C#:

  • Osiris: New Dawn
  • Hearthstone

Java

جاوا یک زبان مالتی پلتفرم است که برنامه های نوشته شده توسط این زبان را روی پلتفرم های مختلف اجرا کرد. برای بازی سازی در پلتفرم اندروید معمولا از جاوا استفاده میشود. اما برای پلتفرم های دیگر مورتورهای بازی ساز کمتری امروزه از این زبان پشتیبانی میکنند.

برخی بازی های ساخته شده با زبان جاوا:

  • FIFA 11
  • Minecraft

JavaScript

اگر به برنامه نویسی بازی سازی در وب علاقه مند هستید جاوا اسکریپت و html5 دوزبانی هستند که به آنها نیاز دارید. از جاوا اسکریپت برای نوشتن برنامه های پیچیده سیستمی نمیتوان استفاده کرد بلکه این زبان در کنار html5 برای توسعه بازی های تحت وب استفاده میشوند. اغلب این بازی ها ساده هستند و به سیستم سنگین برای بازی سازی احتیاج ندارند.

بازی هایی که با جاوا اسکریپت ساخته شده اند:

  • Miner Dash
  • CrossCode

بازی سازی

نتیجه گیری

برای شروع یکی از زبان های برنامه نویسی بازی سازی ابتدا پلتفرمی که میخواهید برای آن بازی سازی کنید را انتخاب نمایید. بهتر است برای شروع موتور بازی سازی و زبان برنامه نویسی را انتخاب کنید که منابع آموزشی زیادی برایش وجود داشته باشد تا مراحل ابتدایی را راحتتر طی کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *