نحوه شروع کد نویسی به صورت اصولی

نحوه شروع کد نویسی

استفاده روز افزون از کامپیوترها موجب شده است که نیاز به برنامه نویسی روز به روز افزایش پیدا کند. در اکثر گرایش ها حوزه ای وجود دارد که نیاز به برنامه نویسی و دادن دستورات لازم به کامپیوتر با زبان برنامه نویسی خاصی وجود دارد. پس برنامه نویسی مختص افراد تحصیل کرده در رشته کامپیوتر نیست و هر شخصی میتواند وارد این حوزه شود که البته آینده روشنی هم در پیش دارد.حال نحوه شروع کد نویسی چگونه است و از کجا باید شروع کرد؟با وبسایت مدرسه کسب و کار دودکانی همراه باشید تا نحوه شروع کد نویسی را بررسی کنیم.

هدف خود از یادگیری کدنویسی را مشخص کنید

اینکه از یادگیری کد نویسی چه هدفی دارید ادامه مسیر شما مشخص میکند. آیا کدنویسی را برای ورود به بازار کار یاد میگیرید یا تمایل به انجام کارهای تحقیقاتی دارید؟در کدام حوزه برنامه نویسی میخواهید فعالیت کنید، حوزه طراحی وب، طراحی نرم افزار یا ساخت بازی و….؟ پاسخ به این سوالات میتواند مسیری که در ادامه طی خواهید کرد را مشخص میکند.

انتخاب زبان برنامه نویسی مناسب

باتوجه به هدفی که دارید زبان برنامه نویسی متناسب را انتخاب کنید. به علایق خود و حوزه کاری که میخواهید در آن فعالیت کنید دقت کنید و صرفا بدلیل ترند بودن یک زبان، آن را برای آموختن انتخاب نکنید. اگر مبتدی هستید بهتر از از زبان های برنامه نویسی شروع کنید که آموزش های بیشتری در دسترستان باشد.در ابتدای آموزش یک زبان برنامه نویسی جدید به سراغ فریم ورک ها و کتابخانه های آن زبان نروید. ابتدا زبان برنامه نویسی را به طور کامل یاد بگیرید سپس به سراغ ابزارهای دیگر بروید. انتخاب یک زبان برنامه نویسی مرحله ابتدایی از  مراحل نحوه شروع کد نویسی است.

استفاده از منابع آموزشی مناسب

از میان کتاب ها، کلاس ها و کارگاه های آموزشی، فیلم های آموزشی و … منابع مناسب برای یادگیری را انتخاب کرده و آموزش را شروع کنید. هر کدام از این شیوه ها مزایا و معایب مخصوص به خود را دارند، شما باتوجه به شخصیت خود شیوه های مختلفی را انتخاب کنید.

تمرین برنامه نویسی

یادگرفتن اصول اولیه یک زبان برنامه نویسی مانند یادگیری الفبا و کلمات است، و نوشتن جمله همان مرحله ای است که از آموخته ها استفاده میکنید. آموختن زبان برنامه نویسی هم اینگونه است. باید برنامه هایی را از نقطه اولیه تا پایان را شخصا انجام دهید و پروژه های مختلفی را به پایان برسانید تا مهارت برنامه نویسی تان تقویت شود.

رفع خطاهای برنامه

در مسیر آموختن یک زبان برنامه نویسی همواره خطا پیش می آید برای رفع این خطاها میتوانید از وبسایت های stackoverflow و codereview برای پیدا کردن راه حل رفع خطا استفاده کنید.

خواندن کدهای بیشتر

مهمترین نکته، افزایش مهارت های برنامه نویسی تان است، که این کار از طریق تمرین بیشتر همچنین دیدن کدهای بیشتر اتفاق می افتد.از وبسایت github میتوانید استفاده کنید تا کدهای برنامه نویسان دیگر را ببینید و بیاموزید.

نوشتن یک برنامه کامل

در این مسیر لازم است تا یک برنامه را از صفر تا صد خودتان به تنهایی بنویسد این کار تمام آموخته هایتان را به چالش میکشد. مهم نیست برنامه ای که مینویسید سخت باشد یا یک برنامه ساده، مهم این است که با تمام آموخته هایتان و به تنهایی از پس اتمام یک پروژه بر بیایید.

یادگیری مداوم

برای یادگیری یک زبان لازم است که خود را به روز نگه دارید. هرروز درحال تمرین و خواندن مطالب جدید باشید. یادیگیری و کسب مهارت در یک زبان برنامه نویس بدون تمرین مداوم امکان پذیر نیست.

جمع بندی

برنامه نویسی مهارتی است که همزمان به دانش نیاز داشته و هم نیازمند استفاده از دانش ها به صورت عملی میباشد. پس برای یادگیری یک زبان برنامه نویسی تمرین و تلاش زیادی است و تمامی این تلاش ها به خود شما بستگی دارد و نه به امکاناتی که در اختیار دارید یا به کلاس ها. ابزارها فقط مسیر شما را هموارتر میکنند این شما هستید که باید دانش را پیاده سازی کنید. نحوه شروع کد نویسی مبتنی بر اهداف و میزان تلاش شماست.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *