مدرسه کسب و کار دانشگاه صنعتی ارومیه از کجا آغاز شد؟!!

من بهزاد دودکانی موسس مدرسه کسب و کار دانشگاه صنعتی ارومیه هستم؛ داستان زندگی من و ارتباطش با کامپیوتر از سال ۱۳۸۰ آغاز شد که با داشتن معدل بالا و بر خلاف نظر خانواده و مشاور مدرسه و صرفاً به خاطر علاقه شدید به کامپیوتر وارد هنرستان شدم و در کنار دانش آموزانی که با معدل های پایین به هنرستان های فنی و حرفه ای آمده بودند و کاملاً بی علاقه و انگیزه بودن به تحصیل در رشته مورد علاقه خودم از بچگی یعنی کامپیوتر پرداختم.
در آن زمان فقط دو هنرستان در شهرستان ارومیه دارای رشته کامپیوتر بودند برای همین ظرفیت آن دو مدرسه هم به محض آغاز ثبت‌نام پر می شد، از آنجا که موقع ثبت نام با تاخیر رفته بودم، ولی به دلیل داشتن معدل بالا نسبت به سایر دانش آموزان ثبت نام شده و با توجه به تکمیل بودن ظرفیت بلاخره موفق به ثبت نام در رشته کامپیوتر شدم.
سال ۸۲ موفق به قبولی با رتبه بالایی در کنکور سراسری فنی شدم ولی از آنجا که دانشجویان فنی و حرفه ای حتما باید در شهر محل اقامت خود تحصیل داشته باشند لذا در دانشگاه فنی و حرفه ای ارومیه مشغول به تحصیل شدم.

سال ۱۳۸۵ موفق به قبولی در کنکور کاردانی به کارشناسی شدم و در دانشگاه مازندران واقع در ساری مشغول به تحصیل شدم، از سال ۱۳۸۲ به صورت جزیره‌ای اقدام به یادگیری اصول و منطق برنامه نویسی کردم و از سال ۱۳۸۶ رسم دنیای برنامه نویسی را با زبان PHP آغاز کرده و با علاقه شدید و پشتکار فراوان بالاخره موفق به یادگیری حرفه‌ای طراحی سایت با زبان PHP شده و شروع به طراحی وب سایت های تجاری کردم. در آن سال ها با توجه به فقر آموزشی در وب فارسی یادگیری یک زبان برنامه نویسی خیلی کار سخت و پیچیده‌ای بود و هیچ آموزش کاربردی در سطح اینترنت و وب فارسی و یا حتی در آموزشگاه ها و موسسات آموزشی وجود نداشت. کلاسهای آموزشی صرفاً در شهرهای بزرگ به خصوص تهران آن هم در بعضی از آموزشگاه‌های معدود و به صورت حضوری وجود داشت و برای هر کسی مقدور نبود به این کلاس ها دسترسی داشته باشد. به همین دلیل یادگیری یک زبان برنامه نویسی یک رویا به حساب می آمد، حتی دانشجویان کامپیوتر هیچ دانشی از انواع زبان های برنامه نویسی و کاربرد هر کدام از آنها و یا حتی خیلی از مفاهیم اولیه و پایه را هم نمی دانستند ولی با همه این مشکلات موفق به یادگیری زبان برنامه نویسی PHP و تکنولوژی HTML و CSS شدم و در چندین شرکت طراحی وب سایت مشغول به کار شدم و توانستم نمونه کارهای خوبی را جمع آوری کنم.

در سال ۱۳۸۷ موفق به اخذ مدرک کارشناسی کامپیوتر شده و در سال ۱۳۸۸ عازم خدمت مقدس سربازی شدم در سال ۱۳۹۰ خدمت سربازی را به پایان رساندم و در شهرستان ارومیه اقدام به ثبت اولین شرکت نرم افزاری خود نمودم و به غیر از خود چند نفر دیگر را هم استخدام کرده و مشغول به فعالیت شدم.
در آن زمان ها کسب و کارهای اینترنتی سهم خیلی ناچیزی در فضای مجازی داشتند و طراحی وب سایت یا طراحی نرم افزار ها بیشتر برای ادارات دولتی و شرکت ها و کارخانه های خیلی بزرگ مقرون به صرفه بود و کسب و کارهای کوچک اصلاً شناختی از وب سایت و مزایای داشتن وب سایت نداشتند.
از طرفی سئو سایت معنی و مفهوم امروزی را نداشت و کمتر کسی در اینترنت به دنبال کالا یا خدمت می گشت جستجوهای اینترنتی بیشتر برای پژوهش های دانشگاهی و دانشجویی بود و سهم بازار در آن خیلی ناچیز بود.
از این رو گرفتن یک پروژه طراحی سایت یا طراحی نرم‌افزار کار خیلی سختی بود و فقط از طریق بازاریابان حرفه ای و به صورت حضوری امکان پذیر بود آنهم صرفاً برای ادارات دولتی و کارخانجات خیلی بزرگ که طی سالیان سال طول می‌کشید مبلغ پروژه را تسویه کنند.
خلاصه بگم فرمول آموزش برنامه نویسی و طراحی پروژه های برنامه نویسی و طراحی سایت کاملا متفاوت با فرمولی است که هم اکنون استفاده می‌کنیم و صدها برابر کارها راحت‌تر شده است.

در سال ۱۳۹۲ موفق به استخدام در دانشگاه صنعتی ارومیه به عنوان کارشناس نرم افزار و وب سایت دانشگاه شدم و همزمان موفق به تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد شده و همچنین به تدریس دروس برنامه نویسی در دانشگاه ها شدم. و از نزدیک درد سیستم آموزشی حاکم در دانشگاه ها که بیشتر وابسته به مفاهیم تئوریک و آکادمیک بود و همچنین درد دانشجویانی که با هزاران امید و آرزو از فیلترهای سخت کنکور عبور کرده و وارد دانشگاه شده بودند را لمس می کردم و از طرفی شرکت نرم افزاری داشتم و به تخصص های مورد نیاز بازار اشرافیت کامل داشتم و در مقایسه با سرفصل های دانشگاه فقط افسوس و ناراحت میشدم لذا جرقه مدرسه کسب و کار که بتواند فاصله صنعت و دانشگاه را کمتر کند و بتواند به صورت مکمل دانشگاه عمل کرده و در مدت زمان خیلی کمتر از دانشگاه افراد را به هر آنچه بازار کار به آن نیاز دارد متخصص و مجهز نماید خورده شد.
با توجه به اینکه هم در دانشگاه و آکادمیک مشغول به تدریس بودم و هم در شرکت نرم افزاری مشغول به برنامه نویسی و رفع نیازهای بازار در این زمینه بودم لذا بیشتر از هرکسی این فاصله و خلأ بین صنعت و بازار کار را با دانشگاه و آکادمیک لمس می کردم از این رو مدرسه کسب و کار را به صورت رسمی استارت زدم و در این مدت توانستم تعداد زیادی دانشجویان کامپیوتر و دانشجویان سایر رشته ها و علاقمندانی که حتی سواد دانشگاهی هم نداشتند آموزش داده و روانه بازار کار کنم.

هم اکنون با افتخار اعلام می کنم که خیلی از این دوستان بعد از فارغ التحصیلی از مدرسه برنامه نویسی دودکانی در شرکتهای موفق داخلی و خارجی مشغول به فعالیت و کسب درآمد هستند.
برای اولین بار در کشور سبک آموزشی بوت کمپی و مدرسه را بکار گیری نموده و به صورت تضمینی در کمتر از ۶ ماه در هر تخصصی دانشجویان را به هر آنچه جهت ورود حرفه‌ای به بازار کار نیاز خواهند داشت مجهز می کنیم.
و امروز با ۱۴ سال سابقه و بالای ۵۰۰ نمونه کار موفق داخلی و خارجی به یکی از شرکتهای موفق تبدیل شده ایم و در امر آموزش هم با بیش از ۱۰۰۰ فارغ التحصیل موفق که اکثر آنها موفق به راه اندازی کسب و کار خود شده و یا در شرکت های بزرگ داخلی و خارجی مشغول به کار می‌باشند در خدمت تمامی هم وطنان عزیزمان هستیم.

بهزاد دودکانی
مدیر عامل شرکت هیواوب
موسس مدرسه برنامه نویسی دودکانی