عنوان php یا asp ؟کدام زبان را برای طراحی وبسایت یاد بگیریم؟

بک اند ( back-end ) وبسایت از قسمت های مهم یک سایت است. برای طراحی سمت سرور وبسایت ها از زبان های برنامه نویسی و فریم ورک های مختلفی استفاده میشود. انتخاب یک زبان مناسب برای برنامه نویسی سایت بستگی به نیازهای ما و ویژگی های آن زبان دارد. از زبان هایی که برای برنامه نویسی سمت سرور وبسایت ها استفاده میشوند php و asp.net هستند. اما کدام یک از این زبان ها را باید انتخاب کنیم؟php یا asp ؟ با وبسایت مدرسه کسب و کار دودکانی همراه باشید تا به این سوال پاسخ دهیم.

زبان php چیست؟

Php یک زبان اپن سورس است که برای ارتباط فرانت اند با سرور استفاده میشود. این زبان بر پایه سیستم عامل لینوکس است. به دلیل اپن سورس بودن php، کدهای آماده زیادی در دسترس است همچنین IDE اجرا کننده کدها رایگان و در دسترس همه است. وبسایت های نوشته شده با این زبان سرعت خوبی در اجرا دارند. تقریبا سه چهارم وبسایت های جهان با زبان php نوشته شده اند.این زبان از پایگاه داده MySQL استفاده میکند.یکی از ویژگی های مثبت Php امکان ادغام کدهای این زبان با Html است. از جمله فریم ورک های این زبان میتوانیم به لاراول اشاره کنیم و وردپرس و جوملا هم سیستم های مدیریت محتوا هستند که بک اند آنها با php نوشته شده است.

php یا asp

زبان asp.net چیست؟

این زبان برای بک اند وبسایت بکار برده میشود و توسط ماکروسافت توسعه پیدا کرده است. asp.net در visual studio اجرا میشود. از مجموعه .net است.توسط asp.net یک صفحه به عنوان والد ایجاد میکنیم و صفحه هایی دیگری به عنوان فرزند ایجاد میکنیم که از والد ارث میبرند و نیازی و طراحی دوباره صفحه نیست. Asp توسط ابزارهای کنترلی که دارد با html ارتباط برقرار کرده و صفحات را تغییر میدهد. از asp.net برای ساخت وبسایت های تعاملی و پویا استفاده میشود. پایگاه داده این زبان SQL Server است.

php یا asp

تفاوت های php و asp

با توجه به این که هر دوی این زبان ها برای نوشتن بک اند یک وبسایت استفاده میشوند این سوال برای افراد پیش می آید که این دو زبان چه تفاوت هایی باهم دارند:

از لحاظ عملکرد:

در زمینه عملکرد، عملکرد این دو زبان در بک اند وبسایت های مختلف تقریبا یکسان است. با هر دوی این زبان ها میتوان وبسایت های کوچک یا بزرگ با عملکرد مشابه نوشت. در زبان asp از ویژگی شی گرایی در کدها میتوان استفاده کرد که مزیتی مهم در هنگام کد نویسی به شمار می آید. این ویژگی بدلیل کامپایلی بودن زبان asp است. همین ویژگی موجب میشود سرعت کد زنی در asp.net بالاتر باشد.

از لحاظ سرعت:

برای php کدهای آماده زیادی در اینترنت وجود دارد که در هنگام برنامه نویسی به کمک برنامه نویس می آیند. در هنگام اجرا کدهای php کامپایل نمیشوند اما کدهای  asp کامپایل و همین تفاوت اندکی در زمان اجرای این دو زبان را باعث میشود.

زبان های برنامه نویسی:

Php با زبان برنامه نویسی مخصوص به خود نوشته میشود اما برای asp.net میتوان از زبان های C# و vb.net استفاده کرد.

امنیت:

در مورد امنیت نمیتوان نظر قطعی داد که کدام یک از دیگری بهتر است. امنیت بیشتر به مهارت برنامه نویس مرتبط است. Asp کدهایی که نوشته اید را encode کرده تا از طریق سرور هم قابل خواندن نباشند.php هم با اینکه اپن سورس است اما از سیستم کد گذاری zend استفاده میکند که کدهای php هم از طریق سرور امکان خواندن وجود نداشته باشد.

یادگیری:

از لحاظ یادگیری، یادگیری php راحتتر از asp است. مگر برای کسانی که به زبان C آشنا هستند و یادگیری C# برایشان راحتتر خواهد بود.

php یا asp ؟ کدام زبان را برای طراحی وبسایت یاد بگیریم؟

اگر آشنا به مباحث c هستید و میخواهید وب اپلیکیشن هایی بزرگ با سیستم پیچیده برنامه نویسی کنید استفاده از زبان asp برای شما بهتر است. برای کسانی که مبتدی هستند و تازه برنامه نویسی را شروع میکنند php بیشتر توصیه میشود؛ هم به دلیل رایگان بودن تمام امکانت این زبان و هم به دلیل وجود آموزش های رایگان زیاد در اینترنت و کدهای آماده آن.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *