بهترین زبان برنامه نویسی برای کودکان کدامند ؟

بهترین زبان برنامه نویسی برای کودکان

با توجه به میزان وابستگی جامعه به فناوری، می توان گفت که برنامه نویسی سوادی نیست که فقط علاقمندان باید آن را بیاموزند بلکه برنامه نویسی برای کودکان نوعی فعالیت می باشد که والدین آینده نگر فرزندان خود را در آن ثبت نام می کنند.

زبان­ های برنامه نویسی بسیاری وجود دارند که انتخاب آن ها برای یادگیری کودکان کمی دشوار است. در سایت مدرسه کسب و کار دودکانی با ما همراه باشید تا بهترین زبان های برنامه نویسی برای کودکان را برای شما معرفی و ارائه دهیم.

دلیل آموزش زبان برنامه نویسی برای کودکان چیست؟

همانطور که دانش و توانایی کار کردن با کامپیوتر برای بسیاری از مشاغل مختلف به یک نیاز تبدیل شده است، برنامه نویسی هم نیز در برخی مسائل یک نیاز می باشد و با ویروس همه گیرجهانی امروزی که ما را مجبور به ماندن در خانه کرده است، بسیاری از افراد تمایل به یادگیری زبان برنامه نویسی و فعالیت در عصر الکترونیک که پایه و اساس آن ها زبان های برنامه نویسی است، می باشند و سعی می کنند کودکان خود را به آموزش برنامه نویسی تشویق کنند.

اولین قدم برای یادگیری کودکان بهتر است آن­ها را به ترفند های طراحی و انیمیشن سازی علاقه مند و سپس آموزش زبان های برنامه نویسی مناسب سنین آن ها را شروع کرد. امروزه نرم افزارهای بسیاری برای گوشی و کامپیوتر طراحی می شود، آموزش نحوه استفاده صحیح، تعامل و استفاده درست از آن به کودکان می تواند یک مهارت فوق العاده مفید در سایر فعالیت های آن ها باشد.

برخی از زبان های برنامه نویسی پیچیده برای کودکان ممکن است آن ها را از یادگیری نحوه برنامه نویسی منصرف کنند. به همین دلیل است که زبان برنامه نویسی برای کودکان بسیار مهم است. در ادامه مطلب انواع زبان های برنامه نویسی برای کودکان را به طور کامل توضح خواهیم داد.

انواع بهترین زبان های برنامه نویسی برای کودکان

1- پایتون

پایتون یک زبان برنامه نویسی روان و بصورت گفتاری ساده و مبتنی بر متن می باشد. چون بسیار زبانی قابل فهم می باشد. اگر می خواهید فرزندانتان برنامه نویسی را یاد بگیرند بهتر است ابتدا با مفاهیم و نحوه تجزیه و تحلیل کدها آشنایی کامل را داشته باشند. با کمک زبان برنامه نویسی پایتون، کودکان در یادگیری نحوه برنامه نویسی موانع بسیار کمی خواهند داشت.

یک ابزار قوی برای توسعه و برنامه نویسی برای بازی، وب، برنامه برای بچه ها است. آن ها می توانند ایده های برنامه نویسی را در ذهن خود ایجاد کنند و سپس با انتقال این ایده ها و دستورالعمل ها به دستگاه می توانند روی هدف خود تمرکز کنند و برای ایده ذهنی خود تلاش و کوشش کنند.

آموزش برنامه نویسی کودکان

2- Ruby

یک زبان که یک زبان شی گرا، پویا و متن باز می باشد. روبی از الگوهای برنامه نویسی متعدد (از جمله برنامه نویسی رویه ای و عملکردی) پشتیبانی می کند. زبان برنامه نویسی روبی مفاهیم به ظاهر پیچیده را به طور ساده معرفی می کند.

این زبان به گونه ای طراحی شده است که برنامه نویسی را تا حد ممکن ساده و بدون مشکل انجام می دهد. روبی دارای خواندنی ترین نحو برای برنامه نویسان مبتدی بخصوص کودکان است. به جای صرف زمان زیادی برای نوشتن کدی که کودکان تایپ می کنند، همه چیز را به صورت شی نشان می دهد. این یک عامل بسیار مهم برای کودکانی است که هنوز مفاهیم برنامه نویسی را یاد نگرفته اند.

زبان روبی

3- جاوا

بسیاری از برنامه‌های کاربردی و وب‌سایت‌ها مبتنی بر جاوا می باشند. کنسول‌های بازی، تلفن‌های همراه از جاوا پیروی می کنند. انتخاب جاوا به عنوان زبان برنامه نویسی برای اولین بار یادگیری هر زبان بعدی را برای کودکان آسان تر می کند. بسیاری از کودکان به این فکر می کنند که وب سایت ها و بازی های که از آن استفاده می کنند چطور طراحی و ایجاد شده اند.

منابع آنلاین، مجموعه ابزارها و آموزش­های زیادی وجود دارد که تقریباً می توان با آن ها جاوا را به کودکان آموزش داد. جاوا شبیه C و C ++ است، اما عملکردهای بیشتری را ارائه می دهد، در نتیجه کودکان را قادر می سازد تا برنامه های قوی تری ایجاد کنند.

 

زبان جاوا

 

4- ++ C

یک زبان برنامه‌نویسی با نوع‌بندی ایستا، فرم آزاد، کامپایل شونده، سطح متوسط، چندمنظوره و چند پارادایمی است. بسیاری از سیستم‌های عامل امروزی، درایورهای سیستم، مرورگرها و بازی‌ها از ++C  استفاده می کنند. بسیاری از کارشناسان و توسعه دهندگان علوم کامپیوتر نظرات متفاوتی در مورد اینکه آیا کودکان باید با ++C شروع کند یا خیر، دارند.

این زبان برنامه نویسی کمی شبیه ریاضی می باشد و ممکن است کودکان را از یادگیری کد نویسی منصرف کند. اگرکودکان با اصول اولیه برنامه نویسی آشنایی بیابند، ++Cمی تواند درهای زیادی را به دنیای برنامه نویسی  برای کودکان باز کند.

زبان C++

 

5- Scratch :

یک زبان برنامه نویسی ساده برای کودکان است و امکانات و گزینه های کافی برای یادگیری در آن وجود دارد که حتی برنامه نویسان با تجربه نیز از این زبان استفاده می کنند. این نرم افزار انیمیشن ها و بازی های واقعی را با استفاده از تصاویر و شخصیت های از تصاویر پیشفرض یا آپلود تصاویر جدید ایجاد می کند و همچنین نیاز به اینترنت ندارد.

Scratch  همچنین دارای یک جامعه آنلاین بسیار تعاملی است که در آن افراد آثار هنری و بازی های خود را با یکدیگر به اشتراک می گذارند، که می تواند کودکان شما را بیشتر جذب خود کند.

زبان اسکرچ

 

جمع بندی

بهترین زبان های برنامه نویسی برای کودکان مطلبی بود که در این مقاله به آن پرداخته شد، برنامه نویسی تقریباً برای همه افراد بخصوص کودکان یک امتیاز مثبت و مفید است. برنامه نویسی به کودکان می آموزد که در مورد نحوه عملکرد یک فرآیند و چگونگی حل مشکلات فکر کنند. هر زبان برنامه نویسی مزایا و معایب خود را خواهد داشت.

نکته مهم این است که کودکان شما مفاهیم برنامه نویسی، مانند منطق و اصول و هدف نوشتن ک ، نحوه استفاده از ساختارها و ترفندها را بیاموزند. برای کسب اطلاعات بیشتر و دریافت راهنمایی برای یادگیری  کودکان خود در سایت مدرسه کسب و کار دودکانی می توانید در تماس و ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *