فول استک چیست و به چه کسی فول استک دولوپر می گویند؟

فول استک چیست

طراحی یک وبسایت دو بخش دارد یکی فرانت اند یا طراحی ظاهر وبسایت و دیگری بک اند یا برنامه نویسی سمت سرور. هر یک از این بخش ها زبان های برنامه نویسی خاص، فریم ورک ها و کتابخانه های خود را دارند. یاد گیری و فعالیت در فرانت یا بک اند یک شغل محسوب میشود. بسیاری فقط در یکی از این حوزه ها متخصص اند.سوالی اینجاست که فول استک چیست؟و به چه کسی فول استک دولوپر میگویند؟با وبسایت مدرسه کسب و کار دودکانی همراه شوید تا به این سوالات پاسخ بدهیم.

برنامه نویس فرانت اند کیست؟

فرانت اند (front-end) به ظاهر سایت و هر آنچه که کاربر میتواند بببیند گفته میشود. برنامه نویس فرانت اند به طراحی ظاهر سایت با زبان های html ، css ، javascript و react میپردازد.

برنامه نویس بک اند کیست؟

بک اند (back-end) به قسمتی از سایت گفته میشود که تمام عملیات ارتباط با سرور، گرفتن دیتا از فرانت اند و انتقال آنها به پایگاه داده را بر عهده میگیرد. برنامه نویس بک اند با استفاده از زبان های PHP ، asp.net، python و… با سرور ارتباط برقرار کرده و دستورات لازم را به سرور میدهد.

 فول استک چیست؟

به شخصی که هم به برنامه نویسی فرانت اند مسلط باشد و هم به بک اند و از پس یک پروژه به تنهایی بر بیاید برنامه نویس فول استک میگوییم.

برنامه نویس فول استک

به چه کسی فول استک دولوپر می گویند؟

فول استک دولوپرها در هر دو حوزه طراحی و برنامه نویسی وب کار کرده است و تجربه بالایی دارد. از طرفی توانایی ارتباط درست با مشتری و مدیریت پرژه هم دارد. با تمامی این مهارت ها میتواند یک پروژه نسبتا بزرگ را به تنهایی راه اندازی نماید.

مهارت های لازم فول استک دولوپر

  • آشنایی با UI و UX
  • کار با پایگاه داده
  • امنیت
  • تست
  • هاستینگ و شبکه
  • سئو
  • آشنایی با git و github
  • آشنایی با api های مختلف

هر کدام از مواردی که بالا نام بردیم تخصصی جداگانه است و مختصص بودن همزمان در تمامی این حوزه ها برای یک نفر بسیار دشوار است، اما به عنوان یک فول استک دولوپر داشتن اطلاعات و آشنایی با این حوزه ها ضروری بنظر میرسد.

فول استک دولوپر

جمع بندی

فول استک چیست را توضیح دادیم و گفتیم که برای تبدیل شدن به یک فول استک دولوپر باید به طراحی ظاهر و سپس برنامه نویسی سمت سرور مسلط شوید. این کار با سالها کار کردن و کسب تجربه امکان پذیر میشود. در یک شاخه آموزش ببینید سپس با کار کردن به آن مسلط شوید سپس وارد شاخه ای دیگر شوید به این ترتیب بعد از مدتی به یک فول استک دولوپر ماهر تبدیل میشوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *